FLORYSTYKA
NARZĘDZIA STOSOWANE WE FLORYSTYCE
Asortyment
obejmujący narzędzia, których używa florysta jest bogaty i stale
się powiększa. Ich dobra jakość zdecydowanie poprawi jakość
pracy, a odpowiednie eksploatowanie i konserwacja przedłuży
żywotność. Należy je, po skończeniu pracy, wycierać do sucha, a
elementy ruchome systematycznie smarować. Wskazane jest aby wykonane
były z nierdzewnej stali i łatwo dawały ostrzyć. Tępe narzędzia
nie tylko utrudniają pracę, ale też mogą uszkadzać tkankę
roślin skracając ich trwałość. Ponadto najlepiej sprawdzają się
narzędzia posiadające plastikowe elementy w kolorach zdecydowanie
odróżniających się od zieleni – łatwiej je wówczas znaleźć.
Kilka z narzędzi można uznać za nieodzowne i podstawowe. Należą do nich:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAWp1lwo7QIimnOpBdhi6DeOUKWnGVr1O8axJMYBC9nvpPcIyrcCdRvNjPdlT0dNQ3hUhN1c6k6oJj24sFK4joCx5zqNfTFAc-a4FmfRKSi7d89B0WRCFEeewMykXLohXqqq26jgCsmwA/s320/0_0_productGfx_f0e77c85c8fefd4045f5b585e6190c6b.jpg)
NÓŻ FLORYSTYCZNY – absolutnie niezbędne i najbardziej podstawowe narzędzie. Powinien mieć krótkie, mocne ostrze i być dobrze dopasowany do ręki. Służy do:
-
podcinania łodyg na ukos (tak aby powierzchnia pobierająca wodę
była jak największa, a ostro zakończone końcówki wygodnie
wbijały się w gąbkę);
-
czyszczenia łodyg roślin z bocznych pędów i kory oraz nacinania
ich końców.
Dobrze
jest mieć również nóż o długim ostrzu (może być składany),
którym wygodnie przytniemy gąbkę florystyczną.
SEKATOR – bez niego również florysta się nie obędzie. Dzięki niemu przytniemy, to co jest twarde: zdrewniałe pędy, suszone łodygi, bambus, wiklinę itp. Nie używamy go do cięcia drutów, ponieważ uszkodzimy w ten sposób jego ostrze.
SEKATOR – bez niego również florysta się nie obędzie. Dzięki niemu przytniemy, to co jest twarde: zdrewniałe pędy, suszone łodygi, bambus, wiklinę itp. Nie używamy go do cięcia drutów, ponieważ uszkodzimy w ten sposób jego ostrze.
NOŻYCZKI
– wybierzmy solidne, takie żeby wygodnie się ich używało.
Tniemy nimi materiały nieroślinne takie jak: sznurki, taśmy,
wstążki, papiery, folie, siatki, kartony itp. Nie tniemy drutów
(żeby nie wyszczerbić).
CĄŻKI (przecinaki) do drutu (lub kombinerki) – zazwyczaj posiadają sprężynę ułatwiającą używanie. Oprócz drutów tniemy nimi rośliny nawinięte na druty i sztuczne kwiaty (które wewnątrz plastikowej łodygi mają drut).
Pozostałe narzędzia stosowane we florystyce to:
SKROBAK DO RÓŻ – aparat do czyszczenia, który pozwala na szybkie pozbycie się kolców i liści z kawałka pędu, który będzie zanurzony w wodzie. Dzięki temu hamujemy proces gnicia oraz nie niszczymy kolcami sąsiadujących kwiatów podczas ich wyciągania. Ponadto osoba trzymająca bukiet nie ucierpi z powodu ukłucia. Aparatu tego używamy, gdy musimy oczyścić dużą ilość kwiatów w krótkim czasie (np. podczas targów, wystaw), ponieważ znacząco przyspiesza on pracę. Niestety usuwając liście i kolce uszkadza on jednocześnie korę, zdzierając ją, co nie przeszkadza w dużych kompozycjach, ale w eleganckim bukiecie wygląda nieestetycznie. Dlatego przy niewielkiej ilości czyszczonych kwiatów stosuje się nóż florystyczny.
Jeśli jest takie zapotrzebowanie (np. specjalne zamówienie), zdarza się, że florysta wykonuje samodzielnie potrzebne mu naczynia z blachy. Niezbędne są wówczas narzędzia do obróbki blachy:
PIŁA
DO METALU – można nią ciąć również sztuczne rośliny
posiadające metalowy rdzeń.
NOŻYCE DO BLACHY – służące do jej cięcia.
Oraz
narzędzia do jej łączenia:
Pojemniki z blachy wykonane samodzielnie trzeba uszczelnić, aby nie przeciekały. Można to zrobić używając dwóch – trzech warstw roztopionego wosku lub kleju sylikonowym z pistoletu elektrycznego, którym pokrywa się od wewnątrz łączenia. Inną metodą – stosowaną także w przypadku np. koszy wiklinowych lub drewnianych donic – jest wyłożenie ich w środku kilkoma warstwami folii lub celofanu.
Osobną
kategorię stanowią narzędzia ułatwiające zaopatrzenie kwiatów w
wodę.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiTFEeQjzZM8Zo8Af2gUv0DffHmvTKNDSj65IvxSFWJSx6B0toCG66K4q8HTqcwYU_CS4m4gIc4lfxk3lMTbi9vNvgxnUfWFgSfw77cHIWWM2YirqndwEa0zZJT6QKKm67kP-L7ZBazAEI/s200/bfd787814d0a8bdcb2ee61fa913a.jpg)
KONEWKA, ZRASZACZ, STRZYKAWKA. To, aby kwiaty miały dostęp do wody jest niezwykle istną kwestią we florystyce. W celu ograniczenia parowania z powierzchni kwiatów stosuje się różnego rodzaju preparaty (np. Chrysal Glory), są one szczególnie przydatne zwłaszcza w kompozycjach ślubnych lub pogrzebowych.
Źródło:
A.
Nizińska „ABC florystyki”
Ilustracje Internet
Ilustracje Internet
Jeśli artykuł spodobał Ci się, udostępnij go lub skomentuj.
Będzie mi miło! :)